fbpx
Banner Top
Wednesday, August 15, 2018

The government’s SNAP card (Supplemental Nutrition Assistance Program also known as food stamps) provide millions of families with access to food in times of need and crisis, but how healthfully can you eat on what is provided? Shira and Yoav Potash took the food stamp challenge and tried to eat a balanced diet for their documentary on U.S. food policy, ‘Food Stamped.’

Join the newsletter

Subscribe to get our latest content by email.

We won't send you spam. Unsubscribe at any time. Powered by ConvertKit
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Banner Content
This messy little blog was all my doing. I started this blog four years ago as a way of keeping myself accountable to my own debt reduction plans. Now I'm using this blog to help others get out of debt as well. Consider subscribing to get more delicious posts like this at least twice per week.

Related Article

12 Comments

Melissa August 1, 2011 at 1:02 pm

This is an interesting study. I think it’s definitely possible to live on $1/meal, and I’ve certainly done it (and am actually challenging myself to a similar thing right now), but I think there’s a lot more to it than just, can it be done. I think more realistically, it’s more a matter of barriers to getting affordable food. If you’re on food stamps, you’re probably working one or two jobs, and maybe you don’t have time to think about and prepare a meal with healthy ingredients, so you get some mac and cheese instead. Or you probably don’t have the adequate knowledge about what you should be putting in your bodies and what you shouldn’t. That’s the tough part.

Melissa August 1, 2011 at 1:02 pm

This is an interesting study. I think it’s definitely possible to live on $1/meal, and I’ve certainly done it (and am actually challenging myself to a similar thing right now), but I think there’s a lot more to it than just, can it be done. I think more realistically, it’s more a matter of barriers to getting affordable food. If you’re on food stamps, you’re probably working one or two jobs, and maybe you don’t have time to think about and prepare a meal with healthy ingredients, so you get some mac and cheese instead. Or you probably don’t have the adequate knowledge about what you should be putting in your bodies and what you shouldn’t. That’s the tough part.

Healh Forum August 1, 2011 at 7:58 pm

It would hard for me to eat healthy on a $1 meal, but I think I would be able to do it.

Jon — Free Money Wisdom August 1, 2011 at 9:38 pm

Ah! Interesting. Thanks for sharing. Unfortunately, all the healthy food out there is the most expensive. Eating healthy and sticking to the $1 per meal would challenging. I couldn’t do it. However, I think most anyone could do it when buying processed crap.

Jack August 2, 2011 at 11:51 am

$1 a meal might seem tough, but to those in 3rd world countries it might be a lot. It’s all relative.

Christa August 2, 2011 at 4:35 pm

$1 per meal does seem rather low at first glance, but I think when the stamps are combined for families, they can eat well. For example, a mother with 3 young kids could feed her family very healthy meals because she would get $90 for each person, or $360 per month. Really, those tiny appetites would barely make a dent in the budget. However, families with adults and teens may have a much more rough time making ends meet.

Emily August 3, 2011 at 10:16 am

I agree with Jon: unless you produce most of your own food, even a medium salad made from all-organic produce is going to be at least a couple dollars.

If you want to say that 1/2 cup of organic almonds equals dinner, well, that’s a dollar, but you’re not going to be optimally healthy eating raw nuts all day long.

Same for sticking with just rice and beans, and no veggies or fruit.

ib August 3, 2011 at 2:03 pm

$1 per meal works out to approx $90 per person per day.

$1 per meal is definitely doable, especially for a family.
I live in one of the major cities in Canada. For the last few months I’ve have 4 adults and 3 kids to feed in our house. I’ve averaged $600 in those months. That works out to $.90 per meal. We ate very well, lots of fruit, veggies, milk, dairy and meat. This include a teenager who eats more than an adult and an infant on formula.

I cook mostly from scratch. This does not include any eating out, but we only ate out 2x per month.

I watch the specials and buy only those, planning my meals. Plus we bring leftovers for lunches. We do not garden, as I have a black thumb.

I think it is easier if you have 2 or more people. Product in larger quantities seems to be cheaper than smaller quantities.

PS> We regularly have 2 adults and 3 kids and average $350 per month. Note also, food in Canada tend to be much more expensive than food in US.

    Sandy August 3, 2011 at 2:10 pm

    I’ve heard that food is more expensive in Canada. The larger family you have the more I thin it works out because you can buy in bulk driving the individual serving price down.

Crystal @ Professional Indemnity Insurance Australia August 3, 2011 at 10:20 pm

We could maybe live on $1 per meal for a week, but then I’d crack and want meat again…

retirebyforty August 5, 2011 at 4:43 pm

I can probably do it, but I wouldn’t want to. There will be a lot of rice and beans…

harry August 11, 2011 at 8:56 am

It is possible to live on $1 per meal, but it can not be that healthy.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.